50 lat ogrodzeń przestawnych Heras

Jak holenderski wynalazek podbił Europę

1966-2016: ogrodzenia terenu są wykorzystywane od 50 lat.

Firma Heras rozpoczęła standaryzowaną produkcję ogrodzeń z siatki drucianej do użytku tymczasowego w 1966 roku. Była pierwszym producentem tego typu asortymentu na świecie. Na koniec roku 2016, czyli w 50. rocznicę istnienia ogrodzenia przenośnego, firma Heras Mobile Fencing & Security pokonała magiczny próg dostaw miliona ogrodzeń w ciągu roku. Dla uzmysłowienia rozmachu projektu byłoby to ogrodzenie o długości 3500 km, dłuższe niż autostrada z Kopenhagi do Lizbony (3060 km).

Ogrodzenia przenośne Heras są teraz dostępne w 24 krajach. Nawet organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro przyjechali na zakupy do Oirschot, aby kupić 50 km tymczasowego ogrodzenia. Hans Welting, dyrektor generalny firmy Heras Mobile Fencing & Security, mówi o podboju Europy wynalazkiem w 100% holenderskim: „Nasze grupy docelowe z branży budowlanej i z sektora imprez oczekują stabilnej współpracy, dobrych ogrodzeń i niezawodnej logistyki”.

Odpowiedzialność

Ogrodzenie przestawne jest zaskakująco młodym wynalazkiem, zważywszy na fakt, że ma dopiero 50 lat. Przed latami 60-tymi zwyczajowymi metodami odgradzania terenu były drewniane ścianki i/lub drut kolczasty. W Holandii odpowiedzialność prawną za wypadki na placu budowy ponosi deweloper lub wykonawca. Założyciel firmy Heras, Frans Ruigrok, postanowił w 1966 roku natychmiast rozpocząć seryjną produkcję tymczasowych ogrodzeń w celu zabezpieczenia placów budowy.

Drut ostrzowy (Concentrina)

Welting, związany z firmą Heras od roku 1979, mówi: „Wypełnienie ogrodzenia przenośnego było wykonywane z drutu ostrzowego. Rura w środku zapewniała dodatkowe wzmocnienie. Pierwsze ramy miały 2 metry wysokości i 3,5 metra długości; rozmiar poręczny przy montażu. Te wymiary zostały wybrane intuicyjnie, ale teraz są one standardem w całej Europie.”

Synonim ogrodzenia

Informacje o marketingu w latach 60-tych: „Nowa oferta sama tworzyła zapotrzebowanie, dowodzi Ruigrok. Umieszczał nazwę Heras na każdym elemencie ogrodzenia, a sprzedawały się one jak świeże bułeczki. W końcówce lat 70-tych z linii zjechało milionowe ogrodzenie. Nazwa Heras stała się synonimem ogrodzenia przestawnego. We Francji i w Belgii termin „ogrodzenie przenośne” nawet nie istnieje. Zamiast tego zamawia się tam po prostu Heras.”

50 lat w pigułce

  • 1966: Firma Heras postanawia jako pierwsza na świecie produkować standaryzowane ogrodzenia tymczasowe.
  • 1989: pierwsze przestawne ogrodzenie przenośne w postaci znanej nam dzisiaj; z wypełnieniem z siatki stalowej zapewniającej większą sztywność i bezpieczeństwo.
  • 1999: ogrodzenie M500 Anti Climb marki Heras staje się nowym światowym standardem. Jeśli chodzi o trwałość i bezpieczeństwo: nie da się wejść na ogrodzenie ze względu na mały rozmiar oczek siatki i wystające końcówki drutu.
  • 2002: ogrodzenia M500 Anti Climb z plastikowymi stopami i klamrą o podwyższonym bezpieczeństwie.
  • 2007: (Holandia) i 2009 (Belgia): Wprowadzenie ogólnej koncepcji mechanicznego i bezprzewodowego elektronicznego zabezpieczenia placu budowy.
  • 2009: tymczasowa bezprzewodowa detekcja włamania i pożaru w tymczasowym miejscu zakwaterowania i w fazie wykończeniowej.
  • 2009: pierwszy producent i dostawca z etykietą CE na wszystkich ogrodzeniach.
  • 2012: pierwszy producent i dostawca z Certyfikatem CO2 poziomu 3.
  • 2014: pełna tymczasowa kontrola dostępu: przestawna brama przesuwna, brama skrzydłowa, szlaban i przestawna bramka obrotowa.
  • 2016: własne fabryki w Belgii, Francji i Czechach produkują 1 mln ogrodzeń budowlanych rocznie. Nawet organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro przyjechali na zakupy do Oirschot, aby kupić 50 km tymczasowego ogrodzenia.