Redukcja hałasu podczas imprez przy pomocy osłon dźwiękochłonnych

Na całym świecie co roku odbywa się coraz więcej różnego rodzaju imprez i wydarzeń. Z badań wynika, że ma to znaczenie społeczne, ekonomiczne i kulturalne (nie wspominając już o korzyściach dla turystyki, promocji i rekreacji). Wszyscy lubimy imprezy. Jednak w organizacji imprez chodzi nie tylko o zapewnienie świetnej zabawy ich uczestnikom, ale i o spokój mieszkańców okolicy. Jak ograniczyć uciążliwości związane z hałasem, jakich może doświadczać otoczenie? Aby wszyscy byli zadowoleni z imprezy, można skorzystać z profesjonalnych osłon chroniących przed hałasem.

Mniejszy hałas, większa radość

Gdy dni stają się dłuższe i rośnie temperatura, chętniej spędzamy czas na powietrzu. Coraz częściej wybieramy się też na imprezy masowe, festiwale i wydarzenia w plenerze, aby rozerwać się i spotkać z ludźmi. Obecnie niemal w każdej gminie odbywają się wydarzenia kulturalne, zawody sportowe lub festiwale. Krótko mówiąc, liczba tego rodzaju imprez i ich uczestników nieustannie rośnie i zjawisko to ma już nawet swoją nazwę: festiwalizacja.

Takie wydarzenia to radość dla wielu ludzi, ale niestety nie dla wszystkich. Proporcjonalnie do wzrostu popularności imprez na świeżym powietrzu, rośnie też liczba skarg okolicznych mieszkańców na uciążliwy hałas. Ta niedogodność powoduje mniejsze lub większe pogorszenie się jakości mieszkania i życia dla wielu ludzi, do czego nikt nie chciałby dopuścić. Jako organizator imprezy chciałbyś uniknąć skarg, które zaszkodziłyby planowanemu wydarzeniu? Osłony chroniące przed hałasem mogą pomóc w kontroli nad zachowaniem grup publiczności lub ograniczyć ich liczebność, aby w ten sposób przyczynić się do zmniejszenia hałasu. Masowe imprezy nie mogą się obyć bez barierek ochronnych. Jeśli zostaną odpowiednio ustawione i połączone zagwarantują, że wszyscy będą się dobrze i spokojnie bawić.

Również władze gminne coraz częściej stawiają wymogi co do norm natężenia dźwięku, aby móc dalej polepszać sposoby ograniczania hałasu podczas dużych imprez. Muzyka tworzy niepowtarzalną atmosferę ale może też szybko stać się uciążliwością. Dlatego to ważne, aby wraz z gminą znaleźć dobrą równowagę pomiędzy zabawą, a spokojem, widowiskiem, a jakością życia mieszkańców, a także pomiędzy korzyściami dla lokalnych firm, a szkodami dla otoczenia. Podczas planowania imprezy warto również uwzględnić to krytyczne spojrzenie i wraz z władzami gminnymi oraz okolicznymi mieszkańcami zastanowić się nad tym co zrobić, aby nie było żadnych skarg. Co zrobić, by nie terroryzować ludzi hałasem i jak obniżyć liczbę decybeli?

Noise Control Barrier_opbouwNoise Control Barrier_Festival

Zapobieganie hałasowi

Często gminne rozporządzenia porządkowe nakazują zdobycie pozwolenia, w którym uregulowane są wszystkie kwestie związane z wydarzeniami plenerowymi, w tym również normy dotyczące hałasu. W tym celu dla każdej gminy, lokalizacji i/lub imprezy ustala się, jakich poziomów natężenia dźwięku nie wolno przekroczyć. W ten sposób organizatorzy na długo wcześniej wiedzą, jakie obowiązują zasady i z czym trzeba się liczyć. Niestety niektóre gminy stawiają tak surowe wymogi, że niemożliwe jest zorganizowanie w nich jakiegokolwiek głośniejszego festiwalu.

Producent ogrodzeń i barierek ochronnych Heras Mobile na bieżąco śledzi zmiany w przepisach i jest przekonany, że można uniknąć wielu skarg na hałas podczas imprez plenerowych poprzez zastosowanie profesjonalnych dźwiękochłonnych ogrodzeń. Jazgotliwy hałas jest rzeczywiście uciążliwy dla wielu osób, a odpowiednie ustawienie ogrodzenia wyposażonego w osłony dźwiękochłonne zapewnia natychmiastową redukcję zbyt głośnych dźwięków. Noise Control Barriers to ogrodzenia przeznaczone dla imprez, wyposażone w powłokę z podbiciem i właściwościami dźwiękochłonnymi, które znacznie obniża poziom natężenia dźwięku u samego źródła. Ogrodzenie z osłoną chroniącą przed hałasem jest niezwykle skutecznym środkiem do ograniczenia zgiełku panującego podczas imprezy. Oferuje nie tylko właściwości dźwiękochłonne, ale i inne możliwości! 

Wybór ogrodzeń wyposażonych w wysokiej jakości osłony dźwiękochłonne pozwoli na:

  • łatwiejsze uzyskanie pozwolenia na planowaną imprezę;
  • zadowolenie lokalnych władz i mieszkańców okolicy;
  • większe bezpieczeństwo, komfort i niezapomniane przeżycia uczestników;
  • zachowanie dobrego zdrowia i koncentracji przez pracowników obsługujących imprezę – mniej nieobecności chorobowych i roszczeń;
  • korzyść dla wizerunku organizatora, jako firmy odpowiedzialnej społecznie;
  • wcześniejsze rozpoczęcie i zakończenie imprezy o późniejszej porze;
  • skupienie się na bezpiecznej i niezakłóconej zabawie uczestników;
  • stworzenie wyciszonych stref, takich jak zaplecze sceny, punkty udzielania pierwszej pomocy lub strefa VIP.
TomorrowlandFeestende bezoekers evenement

Łatwo i bezpiecznie

Solidne Noise Control Barriers są przy tym łatwe w montażu i można je bez problemu przyłączyć do innych ogrodzeń, lub też ustawić bezpośrednio wokół pomp, agregatów i innych źródeł hałasu. Można je też przestawić w mgnieniu oka.

Ogrodzenia Noise Control Barrier posiadają powłokę z podbiciem pochłaniającym dźwięk, która wyróżnia się przy tym właściwościami trudnopalnymi ((DIN4102 B1), przez co można je też ustawiać również w pobliżu źródeł ciepła. To ogrodzenie przeznaczone specjalnie na imprezy przyczynia się w ten sposób do zapewnienia bezpieczeństwa ludziom na imprezie i wokół jej terenu. Oczywiście ogrodzenia użyte do zabezpieczenia terenu muszą być odporne i warto, by ich powłoka była łatwa do oczyszczenia. Oprócz tego materiał użyty do produkcji naszych powłok pochodzi z recyklingu, co z pewnością doceni każda firma, której zależy na działalności odpowiedzialnej społecznie i przyjaznej dla środowiska. Użycie profesjonalnego ogrodzenia przeznaczonego na imprezy sprawi, że twoja firma przyczyni się do redukcji hałasu i polepszenia jakości życia naszego społeczeństwa. Jest to dodatkowa korzyść dla twojej firmy i dla całego otoczenia.

Nawiązać dialog, by określić granice

Nawet jeśli wszystkie kwestie zostaną uregulowane zgodnie z wymogami gminy, najważniejsze pojęcia związane z tematem uciążliwości powodowanej przez hałas to komunikacja i przejrzystość. Dobrze jest odpowiednio wcześniej włączyć mieszkańców okolicy w rozmowy dotyczące organizacji imprezy lub przynajmniej na dużo wcześniej uprzedzić ich o planowanym wydarzeniu, aby mogli się na to przygotować. Jeśli są pozytywnie nastawieni do imprez plenerowych, będą wręcz mogli stać się ambasadorami twojej imprezy. Jeśli widzą w nich przede wszystkim negatywne aspekty, będą mieli czas na podjęcie własnych środków zaradczych, aby uniknąć nerwów i irytacji. Wyjaśnij mieszkańcom w prostych słowach, jakie środki prewencyjne podejmuje organizator, np. o zastosowaniu osłon dźwiękochłonnych. Potraktuj poważnie ich obawy przed hałasem, ale staraj się mimo to podkreślać zalety środków, jakie masz zamiar podjąć w zakresie bezpieczeństwa. Przeprowadź szczerą ocenę sytuacji ze wszystkimi zaangażowanymi stronami i przedstaw wyniki poczynionych ustaleń.

Być może wszystko to wydaje się być przesadne, ale w przeszłości zdarzało się, że organizatorzy wycofywali się z powodu ostrych protestów mieszkańców. Przeszkadzano w ich organizacji, odwoływano je lub też pozostawał po nich niesmak z powodu stanowczych wystąpień ludzi z okolicy. Nic dziwnego, ponieważ mieszkańcy regularnie doświadczający uciążliwości z powodu hałasu, zaśmieconych ulic i bezsennych nocy, mogą naprawdę mieć wszystkiego dosyć. Uciążliwości wynikające z imprezy powinny zawsze równoważyć się z korzyścią rozrywkową dla uczestników. Czy komuś podoba się impreza, czy też nie – nie można już obecnie postrzegać tego w kategoriach czarno-białych. Również mieszkańcy okolicy powinni mieć możliwość czerpania radości z wydarzenia plenerowego, ale tak, by nie cierpieć z powodu hałasu. Z pewnością uda się to osiągnąć dzięki wcześniejszym przygotowaniom, dobrej komunikacji, a także idealnemu dźwiękochłonnemu ogrodzeniu przeznaczonemu specjalnie na imprezy.

tematy: Projekt BezpieczeństwoBudowy ogrodzenia,

Wysłany przez Pawel Chwedoruk na 30 maja 2019