Jaką wybrać bramę wjazdową na teren budowy?

Wejście na teren budowy nie jest zaproszeniem do wstępu dla złodziei czy wandali. Nie może też wywoływać irytacji z powodu wjeżdżających na budowę lub wyjeżdżających z niej pojazdów. Wjazd na teren budowy ma zapewniać osobom upoważnionym dostęp do terenu budowy przy poszanowaniu obowiązujących na nim zasad. Ale jak stworzyć odpowiedni dla swojej budowy wjazd, który będzie wolny od przeszkód a zarazem zagwarantuje ochronę przed włamaniem? W tym blogu rozważymy plusy i minusy związane z zakupem bramy przesuwnej, przesuwnego ogrodzenia lub bramy skrzydłowej. 

Rodzaje bram przesuwnych, ogrodzeń przesuwnych i bram skrzydłowych

1. Brama dwuskrzydłowa

Jest to najczęściej stosowane i najtańsze rozwiązanie, aby stworzyć wjazd. Brama dwuskrzydłowa powstaje z połączenia dwóch paneli ogrodzenia budowlanego. Z takiego rodzaju kontroli dostępu korzysta się przy krótko trwających projektach, gdy istnieje niewielkie ryzyko włamania. Skrzydła tej bramy można łatwo dołączyć do reszty ogrodzenia.

Wybór bramy zależy w dużym stopniu od ryzyka, na jakie narażony jest plac budowy.

2. Przesuwne ogrodzenie budowlane

Ten rodzaj wjazdu jest drugim najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Do jego konstrukcji używa się jednego lub dwóch solidnych paneli ogrodzenia budowlanego, które są ze sobą zsuwane i od siebie rozsuwane. W zależności od tego, jak duży przejazd chcemy uzyskać, wykorzystuje się do tego jeden lub dwa panele ogrodzenia. Często brama taka zamykana jest na kłódkę. Bramę tego typu stosuje się często, gdy niemożliwe jest otwieranie bramy na oścież, jak np. w przypadku bramy skrzydłowo-przesuwnej z paneli ogrodzenia. Umożliwia łatwe wejście i wyjście, również po zakończeniu dnia pracy. Jest jednak podatna na włamania i wymaga nieco wysiłku przy otwieraniu i zamykaniu. Tego rodzaju przesuwne ogrodzenia budowlane są najczęściej wykorzystywane przy krótkich realizacjach, bez dużej groźby włamań.

Havenhof_Bouwplaats_Draaipoort (6)Jaarbeursplein_bouw_schuifpoort (3)

   

3. Brama przesuwna (elektryczna)

Brama przesuwna wyróżnia się wysoką jakością, dlatego jest droższym rozwiązaniem. Jednak oferuje ogromne korzyści. Jest dostarczana wraz z betonową płytą jako podstawą i jest od razu gotowa do użycia. Po podłączeniu elektryczności brama taka może być łatwo obsługiwana zdalnie przez wykonawcę i/lub portiera, a po zakończeniu dnia pracy bezpiecznie zamknięta. Po zakończeniu projektu brama jest w całości załadowywana i przewożona na inny plac budowy. Bramy przesuwne są często kupowane lub najmowane na potrzeby długo trwających projektów budowlanych, podczas których wykorzystuje się drogie (czyli podatne na kradzież) materiały, np. w budownictwie mieszkaniowym.

4. Brama skrzydłowa z prętami

Brama tego typu jest dobrą alternatywą dla elektrycznych bram przesuwnych. Składa się z dwóch skrzydeł o niewielkim kącie otwarcia i można ją łatwo zamontować w ogrodzeniu. Ponieważ nie jest obsługiwana elektrycznie i ma (mały) kąt otwarcia, jest tańsza od bramy przesuwnej. Bramę skrzydłową z prętami warto kupić przy długoterminowych projektach i gdy plac budowy jest narażony na włamania. Od bramy przesuwnej różni się najbardziej wygodą obsługi. Ten rodzaj bramy jest jednak solidny i idealny do długotrwałego użytkowania. Zamontowana na górze listwa z kolcami dodatkowo odstrasza niepożądanych gości. Po zakończeniu pracy można bezpiecznie zamknąć teren za pomocą wbudowanego, solidnego zamka.

Wybór bramy zależy od stopnia narażenia budowy na kradzież i rodzaju placu budowy.

Jak widać, przy wyborze bramy trzeba się kierować rodzajem zagrożeń, na jakie jest narażona budowa, wartością wykorzystywanych na niej materiałów i sprzętu, a także natężeniem ruchu wjazdowego/wyjazdowego oraz czasem trwania projektu. Określenie swoich potrzeb w tym zakresie pomoże w podjęciu decyzji co do (kosztów) zakupu ogrodzenia, w tym też bramy wjazdowej do zabezpieczenia wjazdu. Ale wybór rodzaju wjazdu musi opierać się przede wszystkim na względach praktycznych i finansowych, ponieważ jest to inwestycja na lata. Warto więc dobrze rozważyć dostępne opcje.

 

tematy: Projekt BezpieczeństwoBudowy ogrodzenia,

Wysłany przez Pawel Chwedoruk na 29 kwietnia 2019