Bezpieczna budowa z ogrodzeniami budowlanymi

Jedno jest pewne: bezpieczeństwo pracowników, osób odwiedzających i okolicznych mieszkańców musi być kwestią priorytetową na każdym placu budowy. Należy również dołożyć wszelkich starań, aby trzymać osoby nieupoważnione z dala. Do tych celów niezbędne są ogrodzenia budowlane, jednak warto zastanowić się, jakie dodatkowe czynniki odgrywają rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na budowie.

Wybór właściwego ogrodzenia – na co zwrócić uwagę?

Szukasz ogrodzeń budowlanych na swoją budowę? Musisz więc przestrzegać wielu przepisów i zasad. Musisz zagwarantować bezpieczeństwo na placu budowy i w jego pobliżu, ograniczyć niedogodności powodowane przez ruch drogowy, zapewnić szybszy dostęp dla dostawców i zapobiegać przestępstwom. Krótko mówiąc, masz wiele spraw na głowie. Wykorzystując odpowiednie ogrodzenia budowlane i bramy zapewniające dostęp do placu budowy, możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Dzięki temu masz pewność, że praca na placu budowy będzie bezpieczna.

Podkreśla to również w swoim artykule nasz ekspert od ogrodzeń Heras Mobile: Za wszystkim, co robisz i mówisz, musi stać prosta zasada: „bezpieczeństwo przede wszystkim”. Jesteśmy przekonani, że organizacja bezpiecznego placu budowy zaczyna się od rzetelnie przeprowadzonego procesu wyboru ogrodzenia budowlanego. Jakie kroki musisz wykonać?

Proces wyboru ogrodzenia budowlanego – dla bezpiecznego placu budowy

1. Analiza początkowego zapotrzebowania

Przy wyborze właściwego typu ogrodzenia budowlanego należy zadać sobie następujące, kluczowe pytania:

  • Gdzie mieści się plac budowy?
  • Jaka jest sytuacja w miejscu, w którym znajduje się plac budowy?
  • Jakie są punkty krytyczne na placu budowy?

Za każdym razem należy jednak przyjąć jedno pytanie za podstawę: „Jak możemy zapewnić optymalne bezpieczeństwo?”

2. Analiza lokalizacji budowy

Gdy tylko uzyskasz odpowiedzi na powyższe pytania, ważne jest, aby bezzwłocznie przyjrzeć się lokalizacji. Oprócz osobistej wizyty w danym miejscu, za punkt odniesienia możesz użyć również mapy lub Map Google. Ważne jest, aby uzyskać jasny obraz lokalizacji, jej wymiarów, a także m.in. rodzaju podłoża. Częściowo na tej podstawie można dokonać wstępnej oceny zapotrzebowania na ogrodzenia budowlane oraz analizy materiałów roboczych, dróg dojazdowych i potrzebnych rodzajów pojazdów. W ten sposób sporządzisz osobistą listę kontrolną czynników, które są potrzebne. Dzięki temu na późniejszym etapie nie zaskoczą cię nieprzyjemne niespodzianki.

3. Podłoże i inne części krytyczne

Następną istotną kwestią w procesie wyboru ogrodzenia budowlanego jest podłoże. To właśnie ono odgrywa decydującą rolę przy wyborze typu ogrodzeń oraz systemu mocowania. Warto również sprawdzić, czy na terenie budowy znajdują się niebezpieczne miejsca, takie jak wykopy. Zadaj sobie pytanie: „Co może się tu wydarzyć?” Upewnij się, że dobrze przygotujesz się na takie sytuacje oraz że masz w pogotowiu konkretny plan na takie ewentualności.

4. Dostęp

Chcesz dać osobom upoważnionym do zrozumienia, że są mile widziane na terenie, jednocześnie trzymając osoby nieupoważnione z daleka. Ważne jest, aby znaleźć złoty środek podczas ustalania, które osoby mają pozostać poza terenem budowy, a które otrzymają do niego dostęp. Upewnij się, że pracownicy mogą wykonywać swoją pracę bez przeszkód, a dzieci, przechodnie i nieproszone osoby trzymają się z daleka. Po przeanalizowaniu, kim mogą być w twoim przypadku „osoby nieupoważnione” i z jakiego powodu mogą chcieć wejść na twój teren, możesz zastosować odpowiednie środki. Mowa tu m.in. o ogrodzeniach budowlanych, bramach wjazdowych i wyjściach ewakuacyjnych. Brama skrzydłowa zapewnia na przykład bezpośredni i przestronny dostęp dla ludzi oraz ruchu wjazdowego/wyjazdowego na budowie, natomiast brama przesuwna zapewnia kontrolowany dostęp do terenu budowy.

5. Zabezpieczenie, hałas i widoczność

Dobrze przeanalizuj kwestie zabezpieczenia lokalizacji. Rodzaj zabezpieczenia zależy od sytuacji. Spodziewasz się hałasu, a może nawet nadmiernego poziomu hałasu? W takim przypadku wybierz drewniane panele lub osłony dźwiękochłonne. Dzięki temu unikniesz skarg od okolicznych mieszkańców oraz opóźnień w przebiegu prac. A może chcesz zasłonić teren budowy? W takim przypadku wybierz ogrodzenie pełne. Ogrodzenia Cityfence oferowane przez firmę Heras Mobile przesłaniają widok na budowę. Dzięki temu możesz odstraszyć nieproszonych gości, zapobiec rozpraszaniu pracowników czy też zamienieniu ogrodzenia w miejsce do przypinania rowerów, a towary i odpady pozostaną poza zasięgiem wzroku.

6. Zamówienie ogrodzeń budowlanych

Masz już jasny obraz obowiązkowych oraz oczekiwanych wymagań dotyczących lokalizacji i zagrożeń. Na tej podstawie możesz zamówić ogrodzenia budowlane. Ekspert w dziedzinie ogrodzeń budowlanych może pomóc ci dopracować wszystkie szczegóły.

Wyszczególnione powyżej kwestie odnoszą się zarówno do placu budowy położonego w odosobnionym miejscu, jak i projektów budowlanych (nowych osiedli mieszkaniowych) w zamieszkałym i często uczęszczanym obszarze. Przy wyborze ogrodzeń warto zastanowić się nad ich różnicami oraz oferowanymi przez nie możliwościami.

Ogrodzenia budowlane w odosobnionym miejscu

Place budowy to miejsca popularne wśród przestępców. Przypadki kradzieży i wandalizmu kosztują wykonawców oraz przedsiębiorstwa budowlane ponad 115 milionów euro rocznie. Ochrona terenu przed nieupoważnionymi osobami staje się tym ważniejsza, gdy plac budowy położony jest w odosobnionym miejscu.

Ogrodzenia M500 High Security

Rozwiązaniem tego problemu są ogrodzenia M500. Te mocne i ciężkie ogrodzenia pokryte siatką aż do samej góry zniechęcają ludzi do wtargnięcia na teren budowy, tym samym zabezpieczając materiały i sprzęt. Do ogrodzeń budowlanych można przymocować białą lub czarną osłonę. W ten sposób można przesłonić widok osobom postronnym. To idealne ogrodzenie dla optymalnej ochrony terenu budowy.

Ogrodzenia budowlane w mieście

Projekty budowlane, takie jak budowa nowych osiedli mieszkaniowych, prace renowacyjne oraz zarządzanie budynkami stanowią część przyjaznego do życia, rozwijającego się miasta. Jednak mimo to prace budowlane w miastach są coraz częściej postrzegane jako uciążliwe. Jak podaje Rijkswaterstaat (holenderski Zarząd Infrastruktury i Gospodarki Wodnej) drobny pył, nadmierny hałas i korki zmniejszają komfort życia. Tereny budowy wymagają podjęcia szczególnych środków w celu zapewnienia porządku i bezpieczeństwa.

Ogrodzenia Noise Control Barrier

W celu ograniczenia hałasu można zastosować dźwiękochłonne ogrodzenia budowlane, które redukują szkodliwy poziom hałasu.

Ogrodzenia Cityfence

Oprócz dźwiękochłonnego ogrodzenia rozwiązaniem może być również ogrodzenie Cityfence. Pozwala ono stworzyć bezpieczne miejsce dla pracowników, dostawców oraz okolicznych mieszkańców, a także zabezpiecza materiały. Odstrasza nieproszonych gości i zapobiega rozpraszaniu pracowników. Pamiętaj, że w przypadku projektów budowlanych w mieście ważne jest, aby jasno poinformować o ruchu wjazdowym i wyjazdowym na terenie budowy. Można to zrobić za pomocą osłon i plandek mocowanych na ogrodzeniu budowlanym.

Ogrodzenia budowlane na nowych osiedlach mieszkaniowych

Na terenie budowy nowych osiedli mieszkaniowych oraz w jej otoczeniu często panuje zamieszanie. Koparki i ciężarówki, które wjeżdżają i wyjeżdżają z terenu, palownice, które wbijają pale w grunt, dźwigi, które podnoszą i opuszczają materiały oraz betoniarki, które rozładowują ładunki. Jednak na nowych osiedlach mieszkaniowych musisz się również zmierzyć z ciekawskimi osobami z sąsiedztwa oraz z przyszłymi mieszkańcami, którzy przychodzą rzucić okiem na postępy prac.

Ogrodzenie budowlane z osłoną

Możesz postawić ogrodzenia budowlane, aby pracownicy mogli bezpiecznie wykonywać swoją pracę. Takie ogrodzenia zniechęcają nieproszonych gości, jednocześnie pozwalając przechodniom obserwować teren budowy z bezpiecznej odległości. Pomocne może być również zamocowanie na ogrodzeniach budowlanych osłon i plandek. Można na nich umieścić wizualizację projektu lub wykaz jego etapów. W ten sposób zaangażujesz ludzi i zmniejszysz szansę na ich sprzeciw wobec projektu.

Czy przekonaliśmy cię już o korzyściach płynących ze stosowania ogrodzeń budowlanych na placach budowy? W takim razie rozejrzyj się za idealnym ogrodzeniem budowlanym.

tematy:

Wysłany przez Roel Meuldijk na 27 czerwca 2019
Health & Safety Director (SHE) at CRH Europe Products